Zrušenie štátu = zrušenie otroctva

Autor: Samuel Hora | 2.12.2009 o 22:42 | Karma článku: 11,92 | Prečítané:  2781x

Pri čítaní rôznych zaujímavých blogov som sa preklikal na článok Roberta Higgsa, ktorý porovnáva snahu o zrušenie štátu so snahami o zrušenie otroctva. Rozpráva o argumentoch odporcov otroctva, ktoré dnes vnímame so samozrejmosťou a naopak vtedajšie argumenty priaznivcov otroctva hodnotíme ako nemorálne, úplne pomýlené a navyše si už ani nevieme predstaviť, že by sa niekomu mohlo dlhodobo dariť takýmito argumentami otroctvo udržiavať. O to prekvapivejšie je to, keď sa vôbec nepozastavujeme nad používaním tých istých argumentov na obhajobu štátu proti jeho odporcom.

Higgs uvádza veľmi podarenú porovnávaciu tabuľku argumentácie dnešných zástancov štátu a niekdajších zástancov otroctva:

Otroctvo je prirodzené. Štát je prirodzený.

Otroctvo tu bolo vždy. Štáty tu boli vždy.

Každá vyspelá spoločnosť má otroctvo. Každá vyspelá spoločnosť má štát.

Otroci nie sú schopní sa o seba sami postarať. Ľudia nie sú schopní sa o seba sami postarať.

Bez otrokárov by otroci zahynuli. Bez štátu by ľudia zahynuli.

Tam, kde sú obyčajní ľudia slobodní, sú na tom ešte horšie ako otroci. Tam, kde sú obyčajní ľudia bez štátu, sú na tom oveľa horšie (napr. v Somálsku).

Zrušenie otroctva by sprevádzalo veľké krviprelievanie a iné zlo. Zrušenie štátu by sprevádzalo veľké krviprelievanie a iné zlo.

Bez otroctva by bývalí otroci pobehovali vo vražednom ošiali, rabovali, znásilňovali, zabíjali a spôsobovali všeobecný chaos. Bez štátu by ľudia pobehovali vo vražednom ošiali, rabovali, znásilňovali, zabíjali a spôsobovali všeobecný chaos.

Zrušenie otroctva je bláznivo utopické a nepraktické. S takým smiešnym nápadom môžu prísť len zmätení rojkovia. Zrušenie štátu je bláznivo utopické a nepraktické. S takým smiešnym nápadom môžu prísť len zmätení rojkovia.

Zabudnite na slobodu. Oveľa lepšie je otrokov dostatočne nasýtiť, ošatiť, ubytovať a občas zabaviť, aby im zišli myšlienky z ich vykorisťovania povzbudzovať ich v zameraní sa na lepší život, ktorý na nich čaká potom. Zabudnite na anarchiu. Oveľa lepšie je bežných ľudí dostatočne nasýtiť, ošatiť, ubytovať a občas zabaviť, aby im zišli myšlienky z ich vykorisťovania povzbudzovať ich v zameraní sa na lepší život, ktorý na nich čaká potom.

Najsmutnejšie na celej veci je to, že zrušenie štátu je dnes rovnako morálne, spoločensky aj ekonomicky legitímne ako zrušenie otroctva kedysi, ale napriek dnešnej zdanlivo vyspelejšej spoločnosti to vďaka štátnej otrokárskej propagande a zastrašovaniu vôbec nevyzerá jednoduchšie.

www.lewrockwell.com/higgs/higgs128.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Prostáčik Kuffa

Pán Kuffa verí, že kotlebovci nie sú fašisti a myslia to so svetom dobre. Akurát, že on uverí hocijakej blbosti.


Už ste čítali?