Zrušenie štátu = zrušenie otroctva

Autor: Samuel Hora | 2.12.2009 o 22:42 | Karma článku: 11,92 | Prečítané:  2640x

Pri čítaní rôznych zaujímavých blogov som sa preklikal na článok Roberta Higgsa, ktorý porovnáva snahu o zrušenie štátu so snahami o zrušenie otroctva. Rozpráva o argumentoch odporcov otroctva, ktoré dnes vnímame so samozrejmosťou a naopak vtedajšie argumenty priaznivcov otroctva hodnotíme ako nemorálne, úplne pomýlené a navyše si už ani nevieme predstaviť, že by sa niekomu mohlo dlhodobo dariť takýmito argumentami otroctvo udržiavať. O to prekvapivejšie je to, keď sa vôbec nepozastavujeme nad používaním tých istých argumentov na obhajobu štátu proti jeho odporcom.

Higgs uvádza veľmi podarenú porovnávaciu tabuľku argumentácie dnešných zástancov štátu a niekdajších zástancov otroctva:

Otroctvo je prirodzené. Štát je prirodzený.

Otroctvo tu bolo vždy. Štáty tu boli vždy.

Každá vyspelá spoločnosť má otroctvo. Každá vyspelá spoločnosť má štát.

Otroci nie sú schopní sa o seba sami postarať. Ľudia nie sú schopní sa o seba sami postarať.

Bez otrokárov by otroci zahynuli. Bez štátu by ľudia zahynuli.

Tam, kde sú obyčajní ľudia slobodní, sú na tom ešte horšie ako otroci. Tam, kde sú obyčajní ľudia bez štátu, sú na tom oveľa horšie (napr. v Somálsku).

Zrušenie otroctva by sprevádzalo veľké krviprelievanie a iné zlo. Zrušenie štátu by sprevádzalo veľké krviprelievanie a iné zlo.

Bez otroctva by bývalí otroci pobehovali vo vražednom ošiali, rabovali, znásilňovali, zabíjali a spôsobovali všeobecný chaos. Bez štátu by ľudia pobehovali vo vražednom ošiali, rabovali, znásilňovali, zabíjali a spôsobovali všeobecný chaos.

Zrušenie otroctva je bláznivo utopické a nepraktické. S takým smiešnym nápadom môžu prísť len zmätení rojkovia. Zrušenie štátu je bláznivo utopické a nepraktické. S takým smiešnym nápadom môžu prísť len zmätení rojkovia.

Zabudnite na slobodu. Oveľa lepšie je otrokov dostatočne nasýtiť, ošatiť, ubytovať a občas zabaviť, aby im zišli myšlienky z ich vykorisťovania povzbudzovať ich v zameraní sa na lepší život, ktorý na nich čaká potom. Zabudnite na anarchiu. Oveľa lepšie je bežných ľudí dostatočne nasýtiť, ošatiť, ubytovať a občas zabaviť, aby im zišli myšlienky z ich vykorisťovania povzbudzovať ich v zameraní sa na lepší život, ktorý na nich čaká potom.

Najsmutnejšie na celej veci je to, že zrušenie štátu je dnes rovnako morálne, spoločensky aj ekonomicky legitímne ako zrušenie otroctva kedysi, ale napriek dnešnej zdanlivo vyspelejšej spoločnosti to vďaka štátnej otrokárskej propagande a zastrašovaniu vôbec nevyzerá jednoduchšie.

www.lewrockwell.com/higgs/higgs128.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?