Barbarský argument proti slobode

Autor: Samuel Hora | 22.11.2009 o 16:22 | (upravené 9.7.2011 o 19:08) Karma článku: 4,98 | Prečítané:  1377x

Nie je neobvyklé, keď sloboda rapídne klesá na hodnote v očiach prostého ľudu, hlavne keď sa ten dozvie, že naša demokracia má relatívne ďaleko od slobody. Už nejaké to storočie je známe, že existujú dva základné spôsoby usporiadania spoločnosti, dva základné princípy obstarávania živobytia: násilná nadvláda, čiže lúpeže a zotročovanie, a na druhej strane slobodná mierová práca a vzájomná harmonická dobrovoľná výmena. Vo vzácnych momentoch, keď má bežný človek príležitosť zamyslieť sa nad tým, ktorý z týchto dvoch systémov zodpovedá demokracii, prichádza nevyhnutne aj otázka, čo zodpovedá tomu druhému systému?

Otrokári sa snažia, aby sme si slobodu predstavovali takto, ale v skutočnosti takto vyzerá otroctvo.Otrokári sa snažia, aby sme si slobodu predstavovali takto, ale v skutočnosti takto vyzerá otroctvo.http://videogames.desktopnexus.com/wallpaper/48855/

Po nedávnom prechode od komunizmu k demokracii nie je prekvapivé, keď počuť častú odpoveď, že práve demokracia je ten slobodný systém a možno komunizmus je ten druhý - otrocký. Zvláštne je ale to, že keď sa dotyčný človek dozvie, že z tohto pohľadu je v skutočnosti demokracia v tej istej kategórii ako komunizmus - čiže násilná nadvláda nejakej skupiny ľudí nad inou skupinou - úplne zlyháva predstavivosť človeka pri pokusoch o nájdenie toho systému, ktorý má zodpovedať slobode. Napríklad v týchto SME-diskusiách sa niekedy stáva, že slobodu niekto vtipne prirovná k mýtickému barbarstvu, kde každý bojuje s každým a vyhráva len ten najsilnejší, tak ako v divokej prírode. Možno počuť argumentáciu, že ak naše "slušné" a "mierové" demokratické usporiadanie spoločnosti nie je slobodné a ak by sloboda mohla existovať len bez nadvlády niekoho (napr. tak ako v demokracii - "väčšiny") nad niekým iným, tak sloboda môže údajne existovať už len v absolútnom chaose, bezvládí a anarchii, čo je údajne ekvivalentné barbarskému neľútostnému boju a víťazstvu najsilnejšieho.

Tieto prevrátené hodnoty by nemali byť zarážajúce, keď si uvedomíme to, čo je už známe mnohé desaťročia - vládnuca elita dnes potrebuje aspoň pasívnu podporu väčšiny a teda potrebuje vzbudzovať dojem, že akákoľvek iná alternatíva k súčasnému štátnemu zriadeniu je neprijateľná a nebezpečná. Napriek tomu sa stále čudujem, keď inak rozumní ľudia na moment vypnú svoju rozumnosť, aby mohli prehlásiť, že demokracia je sloboda a naopak "nedemokratické" "bezvládie" je barbarský boj, kde vyhráva silnejší. Nestačí sa vari poobzerať po billboardoch, čítať noviny a občas si pozrieť televíziu? Človek ani nemusí aktívne sledovať predvolebné kampane aby mal šancu si uvedomiť, že demokracia je tak isto iba ďalší spôsob boja o moc a nadvlády silnejšieho nad slabším. Tí, ktorí sa vysmievajú slobode a prirovnávajú ju k barbarstvu, sú ironicky sami otrokmi barbarského systému, v ktorom prehrávajú svoj boj, respektíve sa pokorne skláňajú v poddanstve tomu najsilnejšiemu, ktorý má v rukách moc upevňovanú armádou, políciou a úradníkmi. Štát je predsa ten najsilnejší násilný vládca a nikto sa mu nevzoprie. Ich karikatúra slobody je v skutočnosti karikatúrou ich samých a mocného barbarského štátu, ktorý ich zotročuje.


povinné čítanie: Murray N. Rothbard: Anatómia štátu (INESS.sk, preklad Martin Rojko)
originál v angličtine (mises.org)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Ako vzniká genocída, a kde je Maďarsko

Nedokážeme sa poučiť z dejín. Toto je len ďalší príklad.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.


Už ste čítali?