anti©: Zarábajte tvorbou aj napriek pirátstvu

Autor: Samuel Hora | 16.8.2009 o 12:13 | Karma článku: 4,85 | Prečítané:  1319x

Zdieľanie hudby a filmov na internete funguje vynikajúco už niekoľko rokov a napriek apokalyptickým predpovediam zástupcov hudobného a filmového priemyslu sa stále tvoria, vydávajú a predávajú nové CDčka a DVDčka. Aj napriek pirátstvu neboli zatiaľ zaznamenané významnejšie krachy hudobných či filmových korporácií, ani znižovanie tvorby ktoré by proporcionálne zodpovedalo miere pirátstva. Čo však prinesie budúcnosť? Bude to takto ďalej fungovať aj popri stále sa zvyšujúcej miere pirátstva? Nemali by podnikatelia v oblasti zábavných médií začať rozmýšľať dopredu? Toto je jeden z mnohých možných spôsobov, ako sa dá tvorbou zarábať dokonca aj v takom alternatívnom vesmíre, v ktorom pirátstvo (na rozdiel od nášho vesmíru) má nepriaznivý dopad na kreativitu a živenie sa tvorbou.

Veľká časť úspechu podnikania spočíva v schopnosti myslieť dopredu. Podnikateľ, ktorý si vopred nezistí, či o jeho produkty alebo služby vôbec bude nejaký záujem, má väčšie šance skrachovať ako ten, ktorý si najprv urobí prieskum trhu, jeho potrieb a dopytu. Ak niekto investuje do výroby produktu, ktorý nakoniec nikto nechce (za danú cenu), možno sa môže ešte pokúšať reklamou presviedčať zákazníkov, že jeho produkt predsa len chcú, alebo aspoň znižovať cenu. To sa však dá robiť len po nejakú hranicu. Ak sa napríklad nejakému hudobníkovi stalo, že jeho hudbu si kúpilo len zopár ľudí a ostatní si ju zdarma nazdieľali, znamená to, že málo ľudí malo záujem o produkt - CDčko za 20€ a veľa chcelo radšej produkt - mp3 zadarmo. Ak by toto ten hudobník vedel vopred a zároveň by jeho jediným cieľom bolo zarobiť na predaji CD a nič iné, vôbec sa nemal púšťať do investovania do tvorby, pretože to vzhľadom k jeho cieľom nebolo ekonomické. Čo ak by naopak chcelo CDčko za 20€ dostatočne veľa ľudí? Oplatí sa v takom prípade hudobníkovi investovať do tvorby? Zrejme áno, ale aby si to záujemci o drahé CDčko neskôr náhodou nerozmysleli, mal by sa s nimi dohodnúť vopred, napríklad formou predplatného. Tento spôsob už dávnejšie objavili noviny, ktoré zarábali predajom informácií a správ, ktoré aj tak boli po určitom čase dostupné takmer zadarmo alebo oveľa lacnejšie z iného (napr. konkurenčného) zdroja.

Treba si uvedomiť, že ekonomicky je výhodné tvoriť len v prípade, že za tú tvorbu bude ochotných zaplatiť dostatočne veľa zákazníkov a to bez ohľadu na mieru prípadného ďalšieho pirátstva *). Ak by naopak bolo ochotných (vopred) zaplatiť dostatočne veľa ľudí a hudobníkovi by sa vrátili všetky náklady a ešte by na tom aj dobre zarobil, potom mu prípadné ďalšie pirátstvo nemusí robiť starosti. Každý totiž dostal to, čo chcel. Hudobník zarobil, platiaci zákazníci dostali to, čo si za svoje peniaze dobrovoľne vopred objednali a ak sa nájde nejaký dobrovoľný zdieľač, možno sa dielo rozšíri aj po bezplatných P2P sieťach. Otázne síce zostáva, či sa nájde niekto, kto zadarmo rozdá niečo, za čo sám musel zaplatiť - spravodlivejšie by bolo, keby to sám mohol ďalej predávať, to však nie je predmetom tohto článočku.


*) - Ak by dostatočne veľa ľudí nemalo záujem o také (drahé) dielo a žiadne by preto nebolo vytvorené, asi by to aj niekomu bolo ľúto, ale znamenalo by to, že na trhu o takú tvorbu nie je záujem. Možno by to niekto nazval "celospoločenskou škodou", pretože nevzniklo "cenné dielo", avšak poprvé tá "škoda" má v skutočnosti taký istý ekonomický charakter ako "škoda" neexistencie ponuky super-jabĺk za 1000€/kus (proste o to nie je v takej cene záujem) a podruhé "spoločnosť" škodu neutrpela, pretože "spoločnosť" také dielo nechcela. Jedine že by sa chcel niekto povýšiť nad spoločnosť a začať jej násilne vnucovať čo pre ňu je a čo nie je dobré.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Ako vzniká genocída, a kde je Maďarsko

Nedokážeme sa poučiť z dejín. Toto je len ďalší príklad.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.


Už ste čítali?