anti©: SW Pirátstvo - liek na malware?

Autor: Samuel Hora | 25.7.2009 o 8:43 | Karma článku: 4,66 | Prečítané:  1501x

Malware je hrozná pliaga. Šikovní programátori malwaru vymýšľajú nové a dokonalejšie spôsoby, ako sa dostať do vášho počítača a používať ho napríklad na šírenie spamu, hackerské útoky alebo na ďalšie rozširovanie malwaru. Sú takí šikovní, že ich "produkty" sa dajú kupovať na "čiernom malwarovom trhu". Chcete predávať falošné rolexky? Imitácie viagry? Vysokoškolské diplomy "na objednávku"? Doplnky stravy a vitamíny na zväčšovanie, zmenšovanie, zoštíhľovanie alebo akékoľvek iné modifikácie ľudského tela? Kúpte si balík rozšíreného malwaru od jeho tvorcov, kúpte si rozosielanie spamu na milióny počítačov. Malware je ťažký biznis a jeho ťažiskom je inovácia. Čo s tým má spoločné softwarové pirátstvo?

Zatiaľ nič. Pirátstvo však údajne spôsobuje ťažké straty legitímnym výrobcom softwaru a určité organizácie sa neštítia tvrdiť, že kvôli pirátstvu mnoho ľudí prichádza o prácu. Masy ľudí bezmyšlienkovite veria, že softwarový priemysel stojí na kopirajtoch a patentoch a bez nich by nikto nebol ochotný programovať nové užitočné programy, lebo by sa tým údajne neuživil. Táto myšlienka je tak hlboko zakorenená v ľuďoch, že sa jej pridŕžajú aj v situáciách, ktoré sa podobajú na dôkaz neplochosti Zeme jej oboplávaním. Budete aj vy stále veriť mýtu, že bez kopirajtov by sa nikto nevedel uživiť tvorbou aj v situáciách, keď uvidíte, že pre toto tvrdenie neexistujú žiadne praktické dôkazy z reálneho sveta?

Späť k malwaru a pirátstvu. Ak by boli pirátstvo a neexistencia kopirajtov a patentov také fatálne pre softwarový priemysel, prečo by ho nebolo možné použiť na zneškodnenie malwarového priemyslu? Čo keby sme začali "ilegálne" kopírovať malware bez toho, aby sme jeho tvorcom čokoľvek zaplatili? Čo keby dotované štátne organizácie predávali skopírovaný malware tým, ktorí si malware doteraz kupovali od jeho tvorcov? Však podľa mantry kopirajtníkov by malo platiť, že ak sa dá niečo zohnať lacnejšie a bez zaplatenia pôvodnému autorovi, tak nikto nemá dôvod na ďalšiu tvorbu, nieto ešte inováciu? Nemalo by porušovanie autorských práv tvorcov malwaru neutralizovať ich činnosť? Kto by tvoril nový malware ak by zaň nedostal zaplatené, pretože štátne organizácie by ho kopírovali a predávali lacnejšie ba možno aj zadarmo?

Zamyslime sa nad tým, ako tvorcovia malware fungujú. Rešpektujú navzájom svoje "autorské práva", alebo si navzájom preberajú a kopírujú prácu? Existuje tvorba a inovácia malwaru na základe kopírovania alebo nekopírovania už existujúcich myšlienok a existujúceho malwaru? Keď programátor malwaru tvorí svoj produkt, používa pri tom niekoho cudzie myšlienky a vylepšuje už existujúci malware, alebo všetko vymýšľa od základov sám a dáva pri tom pozor, aby náhodou nepoužil niečo, čo už pred ním použil niekto iný? Vláčia sa tvorcovia malwaru po súdoch kvôli vzájomnému porušovaniu práv na ich "intelektuálne vlastníctvo", alebo dokážu efektívne tvoriť, inovovať a podnikať aj bez jeho právnej "ochrany"? Funguje vývoj a inovácia malwaru vďaka kopirajtom a patentom, alebo funguje aj napriek neexistencii ich uplatňovania v oblasti malwaru? Myslite!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Ako vzniká genocída, a kde je Maďarsko

Nedokážeme sa poučiť z dejín. Toto je len ďalší príklad.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.


Už ste čítali?