anti©: Kopirajt nepatrí do kapitalizmu

Autor: Samuel Hora | 18.7.2009 o 9:31 | Karma článku: 6,54 | Prečítané:  3344x

Mnoho ľudí, ktorých zmýšľanie je blízke kapitalizmu, sa mylne domnieva, že súčasťou kapitalizmu sú ak kopirajtové, patentové a podobné zákony. Tento omyl vyplýva z nesprávneho predpokladu, že myšlienky, nápady, vynálezy, obsah literárnych a podobných diel alebo iné ideálne objekty sú takzvaným "intelektuálnym vlastníctvom". Zaujímavé je to, že ideálne objekty považujú za objekty vlastníckych práv aj socialisti a práve preto proti nim niektorí socialisticky zmýšľajúci ľudia protestujú. Poďme sa ale pozrieť, či "intelektuálne vlastníctvo" má niečo spoločné s kapitalizmom.

Správny kapitalista uznávajúci vlastníctvo ideálnych objektov (čiže súhlasiaci s kopirajtami, patentami a pod.) by mal mať nejaké dobré odôvodnenie, prečo by nevzácne ideálne objekty mali byť vlastniteľné. Z princípov kapitalizmu je jasné, čo je vlastníctvo vzácnych objektov a prečo je vlastníctvo to isté ako odmietnutie útočného násilia voči jednotlivcom, ale nie je jasné, ako alebo prečo by malo byť uznané vlastníctvo niečoho, čo nie je vzácne a ani používanie týchto vecí kýmkoľvek voči nikomu neiniciuje žiadne násilie. Jediný možný spôsob, ako z ideálnych objektov urobiť vlastníctvo, je zariadiť, aby ideálne objekty boli aspoň v nejakom zmysle vzácne. Toto sa dnes docieľuje pomocou štátnych regulácií - kopirajtových a patentových zákonov. Je teda jasné, že kapitalisti, ktorí uznávajú kopirajty, pozabudli na svoje kapitalistické názory, pretože uznávajú umelé štátne zásahy do prirodzených a nenásilných princípov a slobôd. Naozajstný kapitalizmus a sloboda sú možné len bez štátnych zásahov, ale kopirajty bez štátu možné nie sú. Kopirajty a kapitalizmus sa navzájom vylučujú.

Treba ešte dodať, že existuje ďalšie množstvo rôznych iných argumentov pre kopirajtové a patentové zákony. Niektoré z nich nejakým spôsobom stavajú na tom, že ideálne objekty sú vlastniteľné, ostatné argumenty používajú iné myšlienky. Treba si uvedomiť, že okrem toho, že neexistuje dôvod na možnosť vlastníctva nevzácnych statkov a ani neexistuje taký spôsob vlatníctva nevzácnych statkov, ktorý by nezasahoval do už existujúcich prirodzených vlastníckych práv, tak všetky tieto argumenty sú v princípe etatistické / socialistické, pretože obhajujú nejaké štátne regulácie a zásahy - a je jedno, či už z nejakých úprimných, dobrých či prospešných dôvodov. Kapitalizmus je vždy proti štátnym zásahom do slobodného a nenásilného trhu, nech by z nich hoci aj plynuli nejaké benefity pre komunitu / štát.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Ako vzniká genocída, a kde je Maďarsko

Nedokážeme sa poučiť z dejín. Toto je len ďalší príklad.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.


Už ste čítali?