anti©: Kopirajt nepatrí do kapitalizmu

Autor: Samuel Hora | 18.7.2009 o 9:31 | Karma článku: 6,54 | Prečítané:  3058x

Mnoho ľudí, ktorých zmýšľanie je blízke kapitalizmu, sa mylne domnieva, že súčasťou kapitalizmu sú ak kopirajtové, patentové a podobné zákony. Tento omyl vyplýva z nesprávneho predpokladu, že myšlienky, nápady, vynálezy, obsah literárnych a podobných diel alebo iné ideálne objekty sú takzvaným "intelektuálnym vlastníctvom". Zaujímavé je to, že ideálne objekty považujú za objekty vlastníckych práv aj socialisti a práve preto proti nim niektorí socialisticky zmýšľajúci ľudia protestujú. Poďme sa ale pozrieť, či "intelektuálne vlastníctvo" má niečo spoločné s kapitalizmom.

Správny kapitalista uznávajúci vlastníctvo ideálnych objektov (čiže súhlasiaci s kopirajtami, patentami a pod.) by mal mať nejaké dobré odôvodnenie, prečo by nevzácne ideálne objekty mali byť vlastniteľné. Z princípov kapitalizmu je jasné, čo je vlastníctvo vzácnych objektov a prečo je vlastníctvo to isté ako odmietnutie útočného násilia voči jednotlivcom, ale nie je jasné, ako alebo prečo by malo byť uznané vlastníctvo niečoho, čo nie je vzácne a ani používanie týchto vecí kýmkoľvek voči nikomu neiniciuje žiadne násilie. Jediný možný spôsob, ako z ideálnych objektov urobiť vlastníctvo, je zariadiť, aby ideálne objekty boli aspoň v nejakom zmysle vzácne. Toto sa dnes docieľuje pomocou štátnych regulácií - kopirajtových a patentových zákonov. Je teda jasné, že kapitalisti, ktorí uznávajú kopirajty, pozabudli na svoje kapitalistické názory, pretože uznávajú umelé štátne zásahy do prirodzených a nenásilných princípov a slobôd. Naozajstný kapitalizmus a sloboda sú možné len bez štátnych zásahov, ale kopirajty bez štátu možné nie sú. Kopirajty a kapitalizmus sa navzájom vylučujú.

Treba ešte dodať, že existuje ďalšie množstvo rôznych iných argumentov pre kopirajtové a patentové zákony. Niektoré z nich nejakým spôsobom stavajú na tom, že ideálne objekty sú vlastniteľné, ostatné argumenty používajú iné myšlienky. Treba si uvedomiť, že okrem toho, že neexistuje dôvod na možnosť vlastníctva nevzácnych statkov a ani neexistuje taký spôsob vlatníctva nevzácnych statkov, ktorý by nezasahoval do už existujúcich prirodzených vlastníckych práv, tak všetky tieto argumenty sú v princípe etatistické / socialistické, pretože obhajujú nejaké štátne regulácie a zásahy - a je jedno, či už z nejakých úprimných, dobrých či prospešných dôvodov. Kapitalizmus je vždy proti štátnym zásahom do slobodného a nenásilného trhu, nech by z nich hoci aj plynuli nejaké benefity pre komunitu / štát.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko riadi stranu ako autokrat, hovorí bývalý okresný predseda SNS

Bývalý okresný predseda SNS Patrik Zvonár vystúpil z SNS potom, ako ho vedenie strany odvolalo bez udania dôvodu.

SVET

Zomrel spevák skupiny Linkin Park, spáchal samovraždu

Chester Bennington sa zrejme obesil vo svojom dome.

KOMENTÁRE

Susedia ich nechcú. Ani vtedy, keď sú to poriadni ľudia

Odťahujú sa od nich. Stále začínajú odznova.


Už ste čítali?