reklama

anti©: Kopirajt nepatrí do kapitalizmu

Mnoho ľudí, ktorých zmýšľanie je blízke kapitalizmu, sa mylne domnieva, že súčasťou kapitalizmu sú ak kopirajtové, patentové a podobné zákony. Tento omyl vyplýva z nesprávneho predpokladu, že myšlienky, nápady, vynálezy, obsah literárnych a podobných diel alebo iné ideálne objekty sú takzvaným "intelektuálnym vlastníctvom". Zaujímavé je to, že ideálne objekty považujú za objekty vlastníckych práv aj socialisti a práve preto proti nim niektorí socialisticky zmýšľajúci ľudia protestujú. Poďme sa ale pozrieť, či "intelektuálne vlastníctvo" má niečo spoločné s kapitalizmom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (136)

Správnykapitalista uznávajúci vlastníctvo ideálnych objektov (čiže súhlasiaci s kopirajtami, patentami a pod.) by mal maťnejaké dobré odôvodnenie, prečo by nevzácne ideálne objekty mali byť vlastniteľné. Z princípov kapitalizmu je jasné, čo je vlastníctvo vzácnych objektov a prečo je vlastníctvoto isté ako odmietnutie útočného násilia voči jednotlivcom,ale nie je jasné, ako alebo prečo by malo byť uznané vlastníctvoniečoho, čo nie je vzácne a ani používanie týchto vecíkýmkoľvek voči nikomu neiniciuje žiadne násilie.Jediný možný spôsob, ako z ideálnych objektov urobiťvlastníctvo, je zariadiť, aby ideálne objekty boli aspoňv nejakom zmysle vzácne. Toto sa dnes docieľuje pomocouštátnych regulácií - kopirajtových a patentových zákonov.Je teda jasné, že kapitalisti, ktorí uznávajú kopirajty,pozabudli na svoje kapitalistické názory, pretože uznávajúumelé štátne zásahy do prirodzených a nenásilných princípov a slobôd. Naozajstný kapitalizmus a slobodasú možné len bez štátnych zásahov, ale kopirajty bez štátumožné nie sú. Kopirajty a kapitalizmus sa navzájom vylučujú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Treba ešte dodať, že existuje ďalšie množstvo rôznychiných argumentov pre kopirajtové a patentové zákony. Niektoréz nich nejakým spôsobom stavajú na tom, že ideálne objekty sú vlastniteľné, ostatné argumenty používajú iné myšlienky.Treba si uvedomiť, že okrem toho, že neexistuje dôvod na možnosťvlastníctva nevzácnych statkov a ani neexistuje taký spôsob vlatníctvanevzácnych statkov, ktorý by nezasahoval do už existujúcichprirodzených vlastníckych práv, tak všetky tieto argumentysú v princípe etatistické / socialistické, pretože obhajujú nejaké štátneregulácie a zásahy - a je jedno, či už z nejakých úprimných, dobrých či prospešných dôvodov. Kapitalizmus je vždy proti štátnym zásahomdo slobodného a nenásilného trhu, nech by z nich hoci aj plynulinejaké benefity pre komunitu / štát.

Samuel Hora

Samuel Hora

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tvorca, večný študent a obeť nezmyselných zákonov. Zoznam autorových rubrík:  Rozprávky a podobenstváMyslite!Intelektuálne vlastníctvoSloboda

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu