Potrebujete štátne výsady k živobytiu?

Autor: Samuel Hora | 4.5.2009 o 6:38 | Karma článku: 3,91 | Prečítané:  938x

Tri životné výpovede troch na štáte závislých "podnikateľov": nezamestnaného, záhradkára a hudobníka: "Nezrušte mi moje štátne výsady, bez nich sa neuživím a nedokážem spoločnosti poskytovať moje cenné služby! Štátne výsady sú potrebné pre spoločnosť, lebo mi zaručujú zisk v týchto ťažkých konkurenčných časoch!"

Nezamestnaný

Štátne výsady a ochrana, ktorú mi štát poskytuje, mi zaručujú moje prežitie. Nebyť štátu, nemal by som peniaze na jedlo a živobytie, takže by som veľmi rýchlo zahynul vydaný na pospas dnešnému krutému konkurenčnému prostrediu. Kto iný ako štát by mi dnes dal peniaze? Kto iný by ma prichýlil? Nikto. Bez štátnej ochrany a výsad, ktoré mi štát poskytuje, by som sa neuživil.

Záhradkár

Žijem v krajine, kde štát poskytuje záhradkárom špeciálnu výsadu. Ak niečo vypestujeme, už nikto iný nesmie vypestovať to isté. Štát ochraňuje plody našej ťažkej práce a zaručuje nám za našu prácu spravodlivú odmenu. Keby mohol hocikto pestovať to isté, čo som už predtým vypestoval ja, kto by si potom kupoval moje produkty? Nikto! Kúpil by si ich radšej od niekoho, kto ich predáva lacnejšie alebo by si ich dokonca vypestoval sám zadarmo. Bez štátnej ochrany a výsad, ktoré mi štát poskytuje, by som sa neuživil.

Hudobník

Štát ma chráni pred krutým a nehostinným konkurenčným prostredím. Špeciálnymi výsadami mi zaručuje, že nikto okrem mňa nesmie rozmnožovať, šíriť a predávať produkty mojej práce, ani s nimi nijako inak nakladať, smiem to robiť len ja sám a čiastočne aj tí, ktorých k tomu poverím. Nebyť tejto ochrany, hocikto by mi mohol konkurovať tak ako v iných odvetviach na trhu a ja by som ten tlak konkurencie nezniesol. Neviem síce, ako sa hudobníci dokázali uživiť predtým, ako štát začal poskytovať tieto výsady a ani netuším, ako to zvládajú tí, čo na trhu podnikajú v iných odvetviach za prítomnosti konkurencie, ale ja by som to určite nedokázal. Bez štátnej ochrany a výsad, ktoré mi štát poskytuje, by som sa neuživil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Režisér filmu o Slovenských brancoch: Tí chlapci sú iní, ako si myslíme

Ukazuje, ako sa nebezpečná hra mení na politiku. Film o Slovensku je na Berlinale.

DOMOV

Na firmu u Maďariča padá podozrenie z nekalej súťaže

Centire mala informácie vždy ako prvá.


Už ste čítali?