Hádanka: kedy sa cena zamieňa s hodnotou?

Autor: Samuel Hora | 11.2.2009 o 6:37 | Karma článku: 3,44 | Prečítané:  994x

Cena nevyjadruje hodnotu. Aká je cena ľudského života? 30 strieborných? Súčet hodnôt chemických prvkov, z ktorých sa človek skladá? Hodnoty ktoré vyprodukuje za život? Dedičstvo, ktoré zanechá? Je vari učiteľ menej hodnotný ako politik len preto, že má nižší plat alebo pretože budú zaňho pýtať nižšie výkupné keď ho unesú? Alebo preto, že bude mať nižší dôchodok?

Verím, že hodnota vášho života je viac, ako vaša poisťovňa zaplatí nemocnici, v ktorej vám práve transplantovali obličku. Ani cena krvi na trhu nemá nič spoločné s jej skutočnou hodnotou. Ak by to tak nebolo, transfúziu by si nemohli dovoliť ani milionári. Je vari hodnota pitnej vody vyjadriteľná jedným Eurom za kubický meter? Aký súvis majú cena a hodnota pohľadu na hviezdnu oblohu, východ slnka alebo iné úžasné veci, ktoré sú zdanlivo samozrejmé a máme ich prakticky zadarmo?

Prečo cena nevyjadruje hodnotu? Pretože cena a hodnota sú určené úplne odlišnými faktormi. Hodnota ďaleko presahuje možnú vyjadriteľnú cenu čohokoľvek v akomkoľvek okamihu, pretože zahŕňa myšlienku hodnôt v minulosti vynaložených a v budúcnosti potenciálne dosiahnuteľných. Hodnoty sú navzájom prepojené, ceny sú izolované. Ak by sa cena čohokoľvek čo len približovala k reálnej hodnote, nikto by si danú vec za rozumných a spravodlivých podmienok nekúpil, pretože by aj tak nijakým spôsobom nebol schopný využiť celú jej hodnotu za svoj život ani za životy jeho potomkov. Cena môže byť len toľko, koľko je niekto azda ochotný zaplatiť. Cenu ďalej mnohonásobne znižuje konkurenčné prostredie na trhu. Cena nemôže byť oveľa vyššia, ako za rovnaký tovar pýta iný predajca. Napokon, cenu znižuje nízky dopyt. Ak voľačo nikto nechce, ťažko za to pýtať veľa, keď si to aj tak nikto nekúpi.

Ako je potom možné, že na trhu žijú aj produkty, ktorých cenu sa ich predajcova snažia priblížiť ich hodnote? Akoto, že v týchto prípadoch predajcom prejde to, že sa snažia vyčísliť hodnotu svojich produktov a odvodzujú od nej ich cenu? Čo myslíte, ktoré sú to tie produkty, ktorých cena sa neriadi logickým a spravodlivým princípom odlišnosti cena a hodnoty a čo to spôsobuje? Prosím tých, ktorí dopredu vedeli správnu odpoveď, aby mali trpezlivosť a dali šancu aj tým, ktorí sa potrebujú dlhšie zamyslieť.

Pomôcka: už vieme, že to nie je tým, že by sa azda nedalo uživiť predajom voľačoho, čoho cena by sa riadila nejakými rozumnými pravidlami trhu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obľúbený hotel Bödöra a Smeru prišiel o eurofondy

Firmy z babindolskej skupiny odstúpili od zmluvy na opravu hotela Zlatý kľúčik z eurofondov. Dôvod nepovedali.

KOMENTÁRE

Špačince sú Slavkov II

Vlastnú verziu by vedeli prerozprávať tisícky seniorov, od ktorých skúpili pozemky.


Už ste čítali?