Rozprávka o tom, ako ľudia kupovali aj to, čo bolo zadarmo.

Autor: Samuel Hora | 10.2.2009 o 6:21 | Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1907x

Kde bolo, tam bolo, ale nebolo to vôbec dávno a aj malé deti sa na to pamätajú, udiala sa v istej krajine veľká národná tragédia. Na vyšetrenie príčin a zhodnotenie dopadov ustanovila vláda krajiny špeciálnu komisiu, ktorá zavŕšila svoju prácu vydaním podrobnej správy. Keďže táto správa vznikla z vládnej iniciatívy a štátnych peňazí, bola podľa platných zákonov onej krajiny vydaná na voľné šírenie. Ktokoľvek si prial túto správu preštudovať, mohol tak urobiť bezplatne a bez zvláštnych opatrení či podpisovaní dohôd alebo zmlúv.

Milé deti, zlí ujovia a tety sa vás budú snažiť oklamať a presvedčiť, že keďže je správa voľne, verejne a bezplatne prístupná, žiadnemu obchodníkovi, vydavateľstvu či kníhkupectvu sa neoplatí túto istú správu vytlačiť, vydať a predávať za peniaze, tobôž nie zaplatiť pôvodnému autorovi - vládnej komisii - za prístup k obsahu správy ešte pred jej zverejnením. Opak je pravdou a toto je presne to, čo sa stalo. Jeden vydavateľ zaplatil za právo vydať túto správu ako prvý a predávať ju za peniaze popritom ako bola správa verejne a bezplatne získateľná od vládnej komisie. Ďalší vydavatelia potom túto voľne šíriteľnú správu ďalej tlačili, vydávali a predávali.

Milé deti, dajte si pozor na zlých ujov a tety, pretože sa vás znova budú snažiť oklamať a presvedčiť vás, že tieto vydané správy si nekúpilo dostatočne veľa ľudí, aby na tom tie vydavateľstvá zarobili. Presne naopak! Obe spoplatnené vydania sa dostali na rebríček bestsellerov tejto krajiny a veľmi podobná situácia sa zopakovala aj s inou správou ktorá tiež vznikla s podporou štátnych peňazí a teda bola okrem spoplatnených vydaní dostupná aj zadarmo. Takže sa zarábať aj na predaji toho, čo je inak voľne dostupné zadarmo.

Ďalšie čítanie na dobrú noc:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Farmári chceli Pellegriniho, prijal ich prezident Kiska

Prijali aj ponuku ministerky Matečnej, chcú ísť ale všetci.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Ako vzniká genocída, a kde je Maďarsko

Nedokážeme sa poučiť z dejín. Toto je len ďalší príklad.

DOMOV

Traktory v Bratislave. V hlavnom meste protestujú farmári

Traktory sú už zaparkované pred prezidentským palácom.


Už ste čítali?