Rozprávka o tom, ako ľudia kupovali aj to, čo bolo zadarmo.

Autor: Samuel Hora | 10.2.2009 o 6:21 | Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1875x

Kde bolo, tam bolo, ale nebolo to vôbec dávno a aj malé deti sa na to pamätajú, udiala sa v istej krajine veľká národná tragédia. Na vyšetrenie príčin a zhodnotenie dopadov ustanovila vláda krajiny špeciálnu komisiu, ktorá zavŕšila svoju prácu vydaním podrobnej správy. Keďže táto správa vznikla z vládnej iniciatívy a štátnych peňazí, bola podľa platných zákonov onej krajiny vydaná na voľné šírenie. Ktokoľvek si prial túto správu preštudovať, mohol tak urobiť bezplatne a bez zvláštnych opatrení či podpisovaní dohôd alebo zmlúv.

Milé deti, zlí ujovia a tety sa vás budú snažiť oklamať a presvedčiť, že keďže je správa voľne, verejne a bezplatne prístupná, žiadnemu obchodníkovi, vydavateľstvu či kníhkupectvu sa neoplatí túto istú správu vytlačiť, vydať a predávať za peniaze, tobôž nie zaplatiť pôvodnému autorovi - vládnej komisii - za prístup k obsahu správy ešte pred jej zverejnením. Opak je pravdou a toto je presne to, čo sa stalo. Jeden vydavateľ zaplatil za právo vydať túto správu ako prvý a predávať ju za peniaze popritom ako bola správa verejne a bezplatne získateľná od vládnej komisie. Ďalší vydavatelia potom túto voľne šíriteľnú správu ďalej tlačili, vydávali a predávali.

Milé deti, dajte si pozor na zlých ujov a tety, pretože sa vás znova budú snažiť oklamať a presvedčiť vás, že tieto vydané správy si nekúpilo dostatočne veľa ľudí, aby na tom tie vydavateľstvá zarobili. Presne naopak! Obe spoplatnené vydania sa dostali na rebríček bestsellerov tejto krajiny a veľmi podobná situácia sa zopakovala aj s inou správou ktorá tiež vznikla s podporou štátnych peňazí a teda bola okrem spoplatnených vydaní dostupná aj zadarmo. Takže sa zarábať aj na predaji toho, čo je inak voľne dostupné zadarmo.

Ďalšie čítanie na dobrú noc:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko riadi stranu ako autokrat, hovorí bývalý okresný predseda SNS

Bývalý okresný predseda SNS Patrik Zvonár vystúpil z SNS potom, ako ho vedenie strany odvolalo bez udania dôvodu.

SVET

Zomrel spevák skupiny Linkin Park, spáchal samovraždu

Chester Bennington sa zrejme obesil vo svojom dome.

KOMENTÁRE

Susedia ich nechcú. Ani vtedy, keď sú to poriadni ľudia

Odťahujú sa od nich. Stále začínajú odznova.


Už ste čítali?